Nakopávač online kurzu Hubnutí Břicháče Toma

88. den kurz Břicháč Tom

Strava podle nejštíhlejších národů světa

… jak okopírovat stravu štíhlých.

Pěkný den, přátelé,
když jsem začínal s hubnutím, hledal jsem i odpověď na otázku, co dělají např. Japonci jinak, že jsou štíhlí a Češi ne. Pátral jsem po způsobu stravování jiných národů a vyšlo mi z toho několik pravidel, která už znáte podle mých rad, ale některá možná ještě ne.
Je to dáno genetikou
Jednu věc ale neovlivníme. A to je genetika národů. Každý národ má určité předpoklady k obezitě nebo štíhlosti. Přímo to neovlivníme, ale i tady se můžeme inspirovat a popíšu Vám níže jak.
V čem je největší problém u nás?
Dalo by se to shrnout jako 3 nejpodstatnější problémy v ČR:
- tučná jídla
- pivo
- málo pohybu
Jak víte, tak pro naši zemi jsou typická tučná jídla, která samozřejmě obezitu podporují. Dříve tomu tak nemuselo být, protože lidi pracovali více v zemědělství a pohybu bylo více. Tedy i když bylo jídlo hodně kalorické, tak jste ho tvrdou prací snadno spálily. Jídla taky nebylo takové množství jako nyní. Pohyb ale skoro zmizel a tučná jídla zůstala. Když se k tomu přidá naše oblíbené pivo, tak to dělá divy v podobě tukových dárečků, které se každý rok zvětšují.
U koho se tedy můžeme inspirovat?
Asi nejštíhlejším národem na světě jsou Japonci. Zvykem je jíst menší porce jídel a častěji.Mají taky pravidlo, že jí jen do 80% zasycení. Rozvinula se zde mnohá učení, která dávají důraz na relaxaci těla, mysli a cvičení. A samozřejmě základ stravy tvoří z velké části ryby. Japonci si taky potrpí na barevné pestrosti jídel. Připravují jídla tak, aby lahodila i oku.
S velkou porcí ryb se setkáme i u dalších štíhlých národů jako jsou Francouzi nebo Italové. Francouzi jsou známí jako gurmáni. Často jí menší porce, ale jídlo si vychutnávají a berou ho jako obřad.
V Evropě se řadí mezi nejštíhlejší národy i Nizozemci nebo Dánové. Jak víte, tak je zde velmi oblíbená jízda na kole a velké množství cyklostezek. Takže i to vede k udržování aktivního pohybu.
Indové patří  k nejštíhlejším národům světa. Jejich jídla jsou plná zeleniny, využívají mnohákoření, nejčastěji Kurkumu.
Pokud znáte thajská jídla, tak víte, že skoro ke každému jídlu patří rýže a často velmi pikantní přílohy. Zelenina zde taky nechybí.
Jaký je závěr?
Štíhlé národy si jídla umí vychutnat. Snaží se z každého jídla udělat obřad, ozvláštnit je kořením, udělat barevně zajímavé, aby si i oko pochutnalo. Zároveň mají mnohem více pohybu než my. Dokážou si odpočinout, zrelaxovat a nebo si zdřímnout po obědě jako Španělé. Základem stravy jsou ryby, velké porce zeleniny a mnoho druhů koření. Častá jsou pikantní jídla.
Pokud budete dodržovat tyto zásady, které si štíhlé národy osvojily, tak následující měsíce a nebo celý zbytek života, nebudete muset obezitu řešit. Základ už nyní máte a jde jen o to si z toho udělat životní styl.
A přitom to není nic, co bychom nezvládli i při podmínkách u nás.
Tak s chutí do toho!
Hezký den, Tom