Nakopávač online kurzu Hubnutí Břicháče Toma

41. den kurz Břicháč Tom

Žebříček důležitosti při nákupu

Podle čeho vybírám, co nakupuji

 
Dobré ráno, přátele,

dnes se zaměříme na nákupy. Byl jsem totiž v obchodě a uvědomil jsem si, že čím dál víc začínám mít averzi na vše v Supermarketech. Vysvětlím Vám podle čeho vybírám to, co kupuji. Za tu dobu, kde se stravuji jinak, se toho hodně změnilo.

Něco nekupuji vůbec, hodně si vybírám a vysvětlím Vám podle jakého klíče nakupuji potraviny:
1. Obsah významných látek / obsah cukru
2. Složitost při výrobě potraviny
3. Země původu
A nyní k jednotlivým bodům:
# 1. Obsah významných látek:
Je to pro mě naprostá priorita. Dívám s co nakupuji a jaké má potravina složení. Důležitý je hlavně obsah bílkovin. Čím více bílkovin, tím lepší. To jde dobře poznat u mozzarelly nebo např. šunky. Ale i u všech dalších potraviny.
Sleduji ale taky hlavně obsah cukrů. Čím větší obsah cukrů, tím méně je pro mě potravina zajímavá. Např. potravina, která má ve 100 g: 36 g sacharidů a z toho je 29 g cukru není rozhodně vhodná.
Pokud je ale na 100 g: 36 g sacharidů a z toho cukrů jen 6 g, tak je to pro mě vhodné. Nevylučuji tedy sacharidy, ale vyhýbám se cukrům.
# 2. Složitost při výrobě potravin:
Vybírám si co nejjednodušší složení potravin. Vybírám si taky ty méně trvanlivé. Protože čím vyšší trvanlivost, tím více chemických látek, které zaručí, že se potravina nezkazí a tím méně zdravější pro mě. Např. nekupuji trvanlivé mléko, ale čerstvé mléko. Je pro mě důležité to ryzí složení.
U některých potravin se tomu nevyhnete, ale někde je možné vybírat. Proto když je možnost, vybírejte si!!!
# 3. Země původu:
Vybírám si buď české výrobky, nebo výrobky, které nemusely absolvovat dlouhou cestu k nám. Čím delší cesta, tím více chemie a více procesů, aby se potravina nezkazila.
Tedy jablka vždy česká, než ta ze Španělska.
Nejde to zase u všeho, protože např. Losos u nás většinou neplave. Ale pstruzi u nás plavou. Občas jím ale i Lososa, protože má významný poměr mastných kyselin.
Nejsem tedy ve všem naprosto zásadový, ale rozhodně vše víc sleduji než dříve. Kupuji dražší potraviny, než před rokem, ale zase nekupuji dalších 100 věcí, jako dříve. Tedy mé ceny za nákup jsou srovnatelné jako dříve, kupuji toho méně a jím kvalitněji.
A TO JE TO ZÁSADNÍ!!!
Hezký den a příjemné nákupy :-) Tom